WeCreativez WhatsApp Support
Sormak istediğiniz her konuda bize danışabilirsiniz...
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim ?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

İki insan arasında cinsel nitelikli temasa bağlı bulaşan mikrobik veya viral hastalıklar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar olarak tanımlanır. Bu ismin altında farklı özelliklere sahip birçok hastalık bulunmaktadır.

Bel soğukluğu (Üretrit)

Cinsel aktif yaşlarda görülen, idrar kanalının mikrobik bir hastalığıdır. Kadınlarda genellikle bulgu vermez. Bu mikrobu taşıyan partnerle korunmasız cinsel ilişki sonrasında hastalık bulaşı gerçekleşir Vajinal, anal veya oral yolla bulaşabilir.

Genel belirtiler:

– Sık sık idrara çıkma
– Peniste akıntı
– Vajinal akıntı (kadınların birçoğu semtomsuzdur)
– İdrarı yaparken yanma ve ağrı
Tedavi başlanması için genellikle bulgular yeterlidir. Bazı hastalarda özel kültürler yapmak gerekebilir.

Frengi (Sifiliz)

Frengi de cinsel yolla bulaşan bir bakteri enfeksiyonudur. Her iki cinste genital bölge, anal bölge, dudak veya ağız çevresi lezyonlar yoluyla bulaşır. Bulaş alanında keskin sınırlı yara şeklinde gözükür. Yara yakınındaki bezelerde şişlik meydana gelebilir. Hastalığın ikinci evresi çok farklı deri hastalığını taklit edebilir. Bu durum bazen tanıda gecikmelere neden olabilir.  Üçüncü ve son evrede ise ciddi organ hasarı görülür ve bu durum ölümle sonuçlanabilir. Etken bakteriye uygun antibiyotik kullanımı ile tedavi edilir.

Genital uçuk (Herpes)

Viral bir hastalıktır. Bulaştığı kişide uzun yıllar sessiz kalabilen enfeksiyonudur. Tip 1 ve tip 2 olmak üzere iki tipi vardır. Ciltte ve mukozalarda hastalık oluşabilir. Hastalığın aktif olduğu dönemde yani lezyonların bulunduğu dönemde deriden deriye direkt temas ile bulaşır. Bazı durumlarda klinik belirti olmadığında da bulaştırıcılık riski mevcuttur. Tedavisi semptomları iyileştirmeye yöneliktir.

Siğil (HPV enfeksiyonu)

Siğiller vücudumuzun diğer bölgelerinde olduğu gibi genital bölgelerde de bulunabilir. Etkeni HPV virüsüdür. Bu virüsün bazı alt tipleri ağırlıklı olarak genital bölgeyi tercih eder. Toplumda son derece sık görülür ve enfekte deriye direkt temas ile bulaşır. Tedavisi hastalığın yaygınlığına göre değişiklik gösterir, ancak tekrarlayabilir. Bu virüsün bazı alt tiplerinin kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olabildiği akılda tutulmalıdır.

Hepatit

Semen, vajinal sıvılar ve kan yoluyla bulaşabilir. Yiyecek içecek ile bulaş söz konusu değildir. Karaciğerdeki hastalığın ilerlemesi sonucu siroz hatta kansere varan sonuçları olabilir. Bazı alt tipleri için aşılanma ile korunma sağlanır.

HIV – AIDS

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar içerisinde en önemli grubu oluşturur. Etkeni HIV virüsüdür. Virüs bulaşı gerçekleştikten sonra vücudun savunma sistemlerinin  çöküşü ile sonuçlanan bir süreç başlamaktadır. Bu hastalığın kan yoluyla veya doğum sırasında bebeğe bulaşması da söz konusudur.

Korunma

Bu hastalıkların bir kısmının mutlak tedavisinin bulunmadığı akılda tutulmalıdır. Bu nedenle cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korunmak çok önemlidir. Korunma yöntemleri ile ilgili hekiminizden ayrıntılı bilgi alınız
Call Now Button